Manje činovnika, manje korupcije

Državna administracija u Crnoj Gori zbog preglomaznosti i neefikasnosti daje prostor korupciji, a ako se tome dodaju i evidentno niska primanja koja destimulišu rad, jasno je postojanje više nego pogodnog tla za koruptivnost zaposlenih u javnoj upravi – ocijenila je za Republiku PR- menadžer Unije poslodavaca (UPCG) Zvezdana Oluić. Ona je ponovila očekivanja Unije da će se smanjiti državna administracija i saopštila da, prema njihovim podacima, više od dvije trećine poslodavaca sumnja da korupcija postoji
U Uniji poslodavaca smatraju da rođačke veze i nepotizam, kao poseban vid tradicije u Crnoj Gori, u velikoj mjeri omogućavaju korupciju i da je javni sektor posebno sklon uzimanju mita. Uz to, kažu, sistem javnih nabavki prikazuje priličnu neuređenost, zbog čega je potrebno što hitnije obezbijediti transparentnost, a za tendere još i objektivne i javne kriterijume za dodjelu.

- S obzirom na to da korupcija predstavlja globalni problem, jasno je da postoji i u Crnoj Gori, što nije opravdanje, već realnost koja posebno postaje zabrinjavajuća ukoliko se uzme u obzir da stepen korupcije utiče i na rejting zemlje, naročito ako pretenduje da ima razvijenu privredu, da je konkurentna, sigurna za poslovanje i atraktivna za privlačenje investicija – ocijenila je Oluićeva.

Na pitanje da li bi se sa korupcijom lakše borili ukoliko bi se formirala neka nezavisna, nevladina agencija, Oluić je kazala da je potrebno djelovati organizovano, na nivou svih crnogorskih institucija i nivou upravljanja, u skladu sa zakonom.

- U slučaju formiranja nezavisne, nevladine agencije, postavlja se pitanje šta će raditi institucije koje se već bave borbom protiv korupcije i ostalih djela iz oblasti kriminaliteta – odgovorila je Oluić.

Ona je podsjetila na nedavnu anketu Unije među crnogorskim privrednicima, prema kojoj čak 95 odsto poslodavaca smatra da državna administracija ima višak zaposlenih, 40 odsto da je neefikasna, a 48 odsto da neefikasnost zavisi od predmeta.

- Posljednji odgovor može se objasniti i time da je potrebno uraditi dublju anketu, kako bi se utvrdilo da li je sami sadržaj tih predmeta uzrok neefikasnosti, ili se radi o predmetima inspirativnim za ucjenjivanje poslodavaca – objasnila je Oliuć.

Kako je zaključila, usvajanjem Etičkog kodeksa poslodavaca, članstvo UPCG se, između ostalog, obavezalo i za snažno zalaganje za suzbijanje korupcije, sive ekonomije i svih pojava koje ometaju i opterećuju privredni i društveni rast i razvoj.

Što se države tiče, navodi ona, bitna je usklađenost crnogorskog zakonodavstva sa Konvencijom UN protiv korupcije, čija je primjena počela u Crnoj Gori, kao i kvalitetna primjena više antikorupcijskih zakona poput Zakona o javnim nabavkama i Zakona o sprečavanju konflikta interesa.