Rezultati kampanje „Bez barijera. Da posao ne stoji!“ biće prezentovani u srijedu, 30. marta 2016. godine, sa početkom u 11.00h u Eko zgradi Ujedinjenih nacija, u ulici Stanka Dragojevića bb u Podgorici.

Kampanja je imala za cilj pokretanje javnog dijaloga sa građanima, prije svega privrednicima, kako bi se:

  • ukazalo na pretjeranu regulaciju, komplikovane i dugotrajne procedure u državnoj i lokalnoj administraciji, koje nanose nepotrebne troškove i oduzimaju dragocjeno vrijeme privrednim subjektima; kao i
  • predložili načini za unapređenje kvaliteta, efikasnosti i dostupnosti javnih usluga i stvaranje boljeg i stimulativnijeg poslovnog ambijenta.

U okviru kampanje uspostavljena je onlajn platforma www.bezbarijera.me, putem koje su privrednici od novembra 2015. do marta 2016. ukazivali na probleme sa kojima se susreću u svakodnevnom poslovanju. Platforma je omogućila predstavnicima biznis sektora, sa iskustvom iz prve ruke, da anonimno, brzo i jednostavno prijave barijere, kao i da sugerišu načine za njihovo prevazilaženje. Pored onlajn konsultacija, dijalog je vođen i na terenu, tokom brojnih okruglih stolova koji su organizovani u centralnom, južnom i sjevernom regionu, kao i u direktnoj komunikaciji sa preduzetnicima putem mejla i telefonskih anketa.

Kao rezime javnog dijaloga, na događaju će biti predstavljen Izvještaj o biznis barijerama identifikovanim u okviru ove kampanje, kao i preporuke za dalju reformu. Izvještaj i preporuke će biti upućeni na razmatranje Savjetu za unapređenje poslovnog ambijenta, regulatornih i strukturnih reformi. Savjet će, u saradnji sa Vladom Crne Gore, u okvirima svojih nadležnosti, preporučiti realizaciju adekvatnih mjera.

Kampanja „Bez barijera. Da posao ne stoji!“ sprovodi se u okviru projekta „Uprava po mjeri građana i biznisa“, koji predstavlja nastavak uspješne saradnje između Ministarstva finansija i Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) u Crnoj Gori, uz podršku Britanske ambasade u Podgorici i drugih partnera od kojih je jedan i Unija poslodavaca Crne Gore. Krajnji cilj projekta je da Vlada Crne Gore, jedinice lokalne samouprave i druge nadležne institucije preduzmu konkretne korake koji će, gdje je to moguće, eliminisati uočene nedostatke u regulativi i administrativnim procedurama.